30 Mayıs 2009 Cumartesi

Otobüs' te Taciz


Toplu taşıma araçlarında tacizler sadece erkekler tarafından değil, kadınlar tarafından da yapılır oldu.

Geçmiş zamanlarda özellikle İstanbul' da, kadınlara tacizin adı " fordçuluk " olarak adlandırılıyordu ve çok sayıda vakaalara rastlanır olmuştu. Milenyumda modernleşen İstanbul ve taşıma araçları bu sayıyı azaltsa da özellikle erkeklerin sapık damgası yeme korkusu fordçuluğun azalmasına sebep oldu.

Yine de seyahatlerimde az çok fordçuluğa rastlasam da, bunlar genellikle yanlışlıkla yada kalabalık araçlarda sıkışıklıktan kaynaklanan hadiselerdi.

Kadın yolcuların sıkışık otobüste kendilerine yer verilmesi yada daha geniş bir dikilme alanına sahip olma isteği etrafındaki erkeklere bilerek temas etme ve kötü kötü bakarak ürkütme sebebiyle yaptıklarını çok gördüm ve başıma da geldi.

Ceketimin ucu, çantam, şapkam yada herhangi bir şekilde kadınlara temas etmemeye çalışmak inanın uzun yolculuklarda çok zor. Bu gibi durumlarda hemen inerim otobüsten. Mazallah anlamazsın kadın dönüp sapık diye serzenişte bulunsa bütün yolcularda dayak yeme hadisesi ürkütür beni.

Sayın kadınlar! lütfen toplu taşıma araçlarında yer kapmak yada daha geniş bir alana sahip olmak için erkekleri zor durumda bırakacak hareketler yapmayın.

Biliyorsunuz ki bazı şeyleri elde etmek için vücudunu kullananlara toplumda iyi gözle bakmazlar.

1 yorum:

Adsız dedi ki...

çok güzel açıklamışsın üstad...